Jak rozwiązać sudoku? Jak grać, by wygrać? Kilka praktycznych porad

Nie jest tajemnicą, że od kilkunastu lat, a właściwie od 2005 roku w Polsce regularnie rozgrywają się mistrzostwa polski w sudoku. Skupiają one wielu śmiałków, który zjedli przysłowiowe zęby, na rozwiązywaniu tego typu łamigłówek i chcą dowieść tego, że są najlepsi w Polsce. Dodatkowo można też spotkać się z wieloma rozgrywkami regionalnymi, które odbywają się dość często. Jednak zadania podczas tego typu zawodów, są prawdziwie różnorodne. Można spotkać łamigłówki o większej liczbie kratek niż standardowo, a także- co ciekawe- o nieregularnych kształtach. Nie mniej jednak, zostanie mistrzem sudoku, nie jest takie proste i wymaga ogromnej ilości praktyki, a także wypracowania najlepszej metody, która pomoże grać tak, by wygrać. Oto kilka porad jak rozwiązać sudoku?, a także jak grać by wygrać?

Jak rozwiązać sudoku? Metoda dopełniania rzędu

Ta metoda jest niezwykle prosta, a także dość popularna wśród wielbicieli tego typu rozgrywki. Na czym polega metoda dopełniania rzędu? Otóż wystarczy dopełnić rząd w obrębie całego pola sudoku, szukając pustych miejsc. Oznacza to, że najpierw uzupełniamy miejsca w tych rzędach, które mają na początku wpisane jak najwięcej cyfr. Zobrazujmy to prostym przykładem. Jeśli w jednym rzędzie znajdziemy cyfry takie jak: 4,8,9,5,1,3,6,7, automatycznie wiemy, że brakująca cyfrą jest 2. Niestety, jeśli pojawia się więcej pustych miejsc, metoda ta może okazać się czasem zdradliwa. Nie mniej jednak, bardzo łatwo możemy zamienić błędną cyfrę. Jak grać, by wygrać? Otóż najlepiej jest zaznaczyć sobie miejsca, co do których nie jesteśmy pewni, wówczas będziemy mogli szybko i sprawnie do nich wrócić.

Jak rozwiązać sudoku? Metoda szukania w jednym kwadracie

Metoda szukania miejsc w jednym kwadracie, jest niezwykle podobna do tej, która została opisana powyżej. Jest tylko jedna mała różnica- szukamy miejsc tylko i wyłącznie w obrębie jednego, małego kwadratu. Oznacza to, że jeśli znajdziemy w nim cyfry np. 3,5,6,4, automatycznie będziemy wiedzieli, że do wpisania pozostały nam 1,2,8,7 i 9. Jeśli zaś pojawi się niepewność, możemy na wstępie wpisać dwie liczby, a potem zdecydować, która będzie idealnie pasowała do tego miejsca. Jeśli uzupełnimy już wszystkie pola, lub ich większą część, możemy spojrzeć na cały kwadrat, a następnie wyłapać i poprawić ewentualne błędy, które mogliśmy popełnić.

Jak rozwiązać sudoku? Metoda wpisywania podpowiedzi

Nie da się ukryć, że metoda wpisywania podpowiedzi jest niezwykle zajmująca. Polega ona na wpisaniu w kratki, wszystkich możliwych cyfr, a następnie kolejno eliminowania ich. Spójrzmy na przykład. Jeśli pojawią się cyfry: 2,5,7 to w każdą pustą kratkę wpisujemy wszystkie możliwości, a następnie wybieramy te, które najbardziej pasują. Jest to dość obrazowa metoda, mówiąca nam jak możemy rozwiązać sudoku. Nie mniej jednak, okaże się ona szczególnie pomocna, wszystkim nowym i nie doświadczonym jeszcze graczom, którzy dzięki niej szybko i sprawnie mogą dojść do pełnej perfekcji w wypełnianiu tej łamigłówki.

Warte uwagi

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj