Komputer PC, mini PC, czy może Komputer AiO? Sprawdzamy

0
278

Komputery All in One, tzw. AiO są bardzo ciekawą alternatywą dla klasycznych komputerów PC oraz dla komputerów mini PC. Jakie są zalety poszczególnych urządzeń i dla kogo będą najlepszym rozwiązaniem? Przeczytaj w naszym artykule i przekonaj się, który komputer jest dla ciebie.

Co wyróżnia komputery stacjonarne?

Zacznijmy od komputerów stacjonarnych, których największymi zaletami są: wydajność, funkcjonalność oraz wytrzymałość. Ich obudowa pozwala zmieścić najbardziej zaawansowane komponenty, takie jak procesory, karty graficzne oraz niemniej ważne systemy chłodzenia. Co więcej, stacjonarne maszyny dają niemal nieograniczone możliwości późniejszej rozbudowy. Dzięki temu komputer PC może służyć przez wiele lat. To wciąż nie wszystko. Komputery stacjonarne mają też większą liczbę portów i wyjść, umożliwiając podłączenie większej liczby urządzeń.

Kto powinien zdecydować się na komputer stacjonarny? Bez wątpienia jest to idealny wybór dla osób, które potrzebują dobrego sprzętu do pracy (np. graficy komputerowi) oraz dla graczy.

Dlaczego warto zdecydować się na mini PC?

Co przemawia za zakupem miniaturowego komputera? Przede wszystkim komputery mini PC to nie tylko miniaturowe, ale i w pełni funkcjonalne urządzenia. Wbrew wielu opiniom nie muszą odbiegać swoją wydajnością od komputerów stacjonarnych, jeżeli mamy tu na myśli sprzęt do zastosowań domowych i biurowych. Co więcej, zajmują o wiele mniej miejsca. Mają kompaktową obudowę i świetnie nadają się np. do małych biur albo do kawalerek. Są zatem przeznaczone dla osób, dla których liczą się gabaryty sprzętu. Ich niezaprzeczalną zaletą jest również energooszczędność. Pobierają zdecydowanie mniej energii od urządzeń stacjonarnych, co ma znaczenie w dzisiejszych czasach!

Przy wyborze komputera mini PC warto zwrócić szczególną uwagę na parametry, aby cieszyć się jego lepszym działaniem. Należy jednak pamiętać, że wybór jest znacznie ograniczony w porównaniu do komputerów stacjonarnych. Nie złożymy komputera do gier, ale możemy mieć dobry sprzęt do pracy.

A może komputery All in One? Czy to dobry wybór?

Główną zaletą komputera All in One jest brak wolnostojącej obudowy, w której zazwyczaj znajdują się wszystkie podzespoły. W komputerach All in One komponenty są umieszczone w tyle monitora, dzięki temu – podobnie jak mini PC – zajmują niewiele miejsca. To sprawia, że nie potrzebują dużego biurka, są też przez to bardziej mobilne.

Komputery All in One z pewnością nie charakteryzują się tak dużą wydajnością, jak komputery stacjonarne. Podobnie jak mini PC, są to doskonałe urządzenia do zastosowań domowych bądź do małego biura.

Komputer AiO, komputer PC czy mini PC – który z nich kupić?

Wybór komputera zależy w głównej mierze od tego, na czym nam najbardziej zależy i do czego ma nam służyć nowy sprzęt. Przewagą komputerów stacjonarnych są bez wątpienia większe możliwości rozbudowy bez wymiany obudowy.

Jeżeli jednak zależy nam na oszczędności miejsca, zredukowaniu liczby kabli na biurku i niższym zużyciu energii – komputery mini PC oraz komputery AiO będą lepszym rozwiązaniem. Co prawda nie będą posiadać tylu portów, a wymiana podzespołów może być trudna bądź niemożliwa, ale otrzymamy sprzęt łączący w sobie niewielki rozmiar z satysfakcjonującą wydajnością.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj