Konsola Steam Deck – jakie gry obsłuży?

Przenośne konsole do gier przeżywają obecnie niewątpliwe odrodzenie. Potwierdzeniem tego jest niesłabnąca w dalszym ciągu popularność Nintendo Switcha, a bez wątpienia w przypadku Steam Deck może być jeszcze ciekawiej! W końcu nowy konkurent, już niebawem mający pojawić się na rynku ma do zaoferowania jeszcze więcej – a mianowicie gry AAA.

Nic tak nie kusi graczy jak możliwość zabrania swojej ulubionej biblioteki gier w dowolnie wybrane miejsce. Na chwilę obecną, przyglądając się parametrom technicznych urządzenia w teorii każda gra powinna działać na konsoli w miarę sprawnie– z płynnością wynoszącą co najmniej 30 klatek na sekundę. Ale czy tak będzie rzeczywiście? Co może wzbudzić obawy graczy? Na zabawę z jakimi grami mogą oni liczyć, a z jakich pozycji będą zmuszeni zrezygnować? Przyjrzymy się sprawie nieco dokładniej…

Steam Deck – początkowe zapowiedzi producenta

Według zapowiedzi producentów konsoli nic nie będzie stało na przeszkodzie aby zainstalować na niej system Windows, a więc zamienić ją niejako w przenośny komputer. Co więcej, nie będziemy wówczas ograniczeni tylko do propozycji z biblioteki Steam – zainstalujemy każdą grę, która wydana została na PC.

Pierwsze informacje wskazywały, że ten „przenośny pecet” odpali każdą grę AAA – czyli taką o wysokiej jakości, najwyższym budżecie i dobrej sprzedaży. Jednak wbrew wcześniejszym zapewnieniom może pojawić się problem z uruchomieniem niektórych pozycji. Choć w teorii konsola powinna współpracować bez problemu z każdą grą najnowszej generacji, więc to nie wina specyfikacji urządzenia. Problem stanowi technologia Proton.

Valve w jak największym stopniu starało się zadbać o rozszerzenie biblioteki dostępnych gier dla graczy konsoli Steam Deck. Właśnie z tego powodu zdecydowano się na integrację urządzenia z narzędziem Proton, dzięki któremu możliwe jest uruchomienie produkcji natywnych dla Widnows’a na Linuksie. Niestety rozwiązać należy jeszcze jedną niedogodność – mianowicie niekompatybilność programu anty-cheat z systemem.

Jakich pozycji zatem zabraknie?

Olbrzymia większość gier zadziała na Steam Deck bez najmniejszych problemów, jednak trzeba otwarcie przyznać, że istnieją takie które będą wymagały niewielkich poprawek, lub są całkowicie niewygrywalne. Nie są to bardzo znane produkcje, bez których gracz się nie obejdzie – jednak należy mieć tego świadomość przed dokonaniem zakupu.
Wśród gier niewspółpracujących z Proton, a więc i z konsolą Steam Deck wymienia się między innymi Destiny 2, Apex Legends, Anno 2070, Fall Guys, For Honor, GRiD 2, PUBG, Dead of Daylight, Warface, Insurgency, DayZ, czy Call of Duty: Black Ops II. Jednak Valve już pracuje nad rozwiązaniem sytuacji – można więc założyć, że będzie to tylko tymczasowa niedogodność.

Już we wrześniu pojawiły się informacje, iż twórcy aplikacji do walki z oszustami BattlEye, wykorzystywanej na przykład przez Fortnite potwierdzili pojawienie się rozwiązania na platformie Steam Deck. Podobnie w przypadku Epic Games – zaktualizowano bowiem aplikację Easy Anti- Cheat o wsparcie dla operacyjnych systemów Linus. Bez wątpienia otwiera to drogę dla Fall Guys oraz Apex Legends na Steam Deck.

Kultowe produkcje – na które warto postawić?

Steam Deck spełnia wymagania sprzętowe potrzebne do uruchomienia masy gier ze sklepu Steam. I mimo problemów z niektórymi tytułami multiplayer na otarcie łez wystarczy spojrzeć na gry możliwe do otworzenia na konsoli. A wśród nich – ARMA III, Baldur’s Gate III, Black Mesa, Crusader Kings III, Factorio, Loop Hero, Mount&Blade II: Bannerlord, Rimworld, S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci, Total War: Three Kingdoms, czy wiele innych.

Ciężko zdecydować się na konkretną propozycję i ranking która z nich jest najlepsza. I nikt tego nie będzie wymagał od żadnego gracza. W końcu są one na tyle różnorodne – że i po co decydować się na konkretną pozycję, czy gatunek?

Różnorodność to w końcu największa zaleta biblioteki Steam. I tak biorąc pod uwagę nawet pierwsze pozycje nie sposób się nudzić:

  • ARMA III – to realistyczne, współczesne pole walki. Kolejna część osadzonej w niedalekiej przyszłości strzelaniny. Zatem propozycja idealna dla wszystkich fanów realistycznych gier wojennych.
  • Baldur’s Gate III – trzecia z kolei odsłona kultowego RPG. Walka z przeciwnikami, podróże między lokacjami, wykonywanie różnorodnych zadań, rekrutacja nowych sojuszników – fabularna rozgrywka BioWare idealnie sprawdzi się na konsoli Steam Deck
  • Crusader Kings III – z pomocą Steam Deck gracz przeniesiony zostaje do klimatycznej epoki średniowiecza, w której musi odnaleźć się prawie jak prawdziwy Władca – poszerzając strefę swoich wpływów, prowadząc działania dyplomatyczne, czy militarne, a nawet uważając na intrygi wrogów. Zupełnie jak za dawnych czasów.

Tak jak w przypadku PC, aby móc pobierać gry, czy grać w te wieloosobowe, które wykorzystują Internet konieczne jest bycie online. Po zainstalowaniu, możliwe jest również granie w trybie online, chyba że wybrana gra wymaga połączenia internetowego.

Warte uwagi

1 comment

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj