MacBook, czyli jak Apple wstrząsnęło rynkiem laptopów?

Apple jest jedną z najdroższych firm na świecie. Każdy ruch giganta technologicznego z Cupertino śledzą miłośnicy technologii na całym świecie. Ostatnio głośno zrobiło się o MacBook’ach, czyli laptopach z logo nadgryzionego jabłka. Oficjalne dane wskazują, że kiedy inni producenci zaliczają spadki sprzedaży swoich laptopów, Apple zyskuje. Jak Apple wstrząsnęło rynkiem laptopów? Dlaczego MacBook’i są obecnie tak popularne?

O MacBook’ach słów kilka

Obecnie w portfolio Apple dostępne są dwa modele ich przenośnych komputerów: MacBook Air oraz MacBook Pro. Pierwszy laptop według amerykańskiej korporacji przewidziany jest dla mniej wymagających użytkowników, natomiast druga odmiana z dopiskiem Pro, jak sama nazwa sugeruje, jest przeznaczona do zastosowań profesjonalnych.

Apple od momentu powrotu na jej łono Steve’a Jobs’a, stało się firmą jeszcze bardziej rozpoznawalną. Guru Apple wprowadził na rynek kilka produktów, które zmieniły krajobraz rynku technologicznego na dobre. Jednych z nich był iPhone, natomiast drugim iPad. MacBooki były wtedy również dostępne w ofercie giganta, jednak z całą pewnością można było stwierdzić, że komputery z logo nadgryzionego jabłka były przepłacone. W takim razie co się zmieniło?

Czip z serii M wchodzi do gry

Jakiś czas temu Apple zaprezentowało nowy czip z rodziny M, który został wykonany w technologii ARM. Technologiczny gigant miał od samego początku pełną kontrolę nad procesem projektowania oraz budowania nowego czipu. Po jego premierze okazało się, że procesory M1, a teraz już M2, pod względem wydajności zmiotły całą mobilną konkurencję.

Dołóżmy do tego świetną optymalizację systemu, bardzo długi czas pracy baterii, bardzo dobrej jakości oprogramowanie dedykowane komputerom od Apple oraz bardzo wysoką jakość wykonania samego laptopa.

Kwestia designu urządzenia jest sprawą indywidualną, jednak należy oddać projektantom, że MacBooki wyglądają naprawdę świetnie. Dla niektórych osób również bardzo dużym plusem będzie idealne wkomponowanie się laptopa w cały ekosystem od Apple. Jeśli ktoś posiada iPhone’a i potrzebuje laptopa, MacBook jawi się jako naturalny wybór. Warto również pamiętać, że MacBooki bardzo wolno tracą na wartości, co wynika właśnie z ich długowieczności.

W ten sposób otrzymujemy mieszankę, która sprawia, że w cenie nowego MacBooka nie da się znaleźć komputera równie wydajnego, który na najwyższych obrotach jest w stanie pracować tak długo bez źródła prądu. Oczywiście w tej cenie kupi się dobry laptop, jednak żaden z nich nie będzie pod wymienionymi względam, lepszy od MacBooka. Mówiąc prościej, nowe MacBooki stały się bardzo opłacalne.

MacBook’owe trzęsienie ziemi

Apple jest firmą, która ma swoich wiernych fanów oraz zagorzałych przeciwników. Jednak, jeśli chodzi o MacBooki, tutaj Apple odrobiło lekcję. Nawet antyfani amerykańskiej korporacji przyznają, że czipy z rodziny M pozamiatały i konkurencja w tej chwili nie ma czym odpowiedzieć.

Oczywiście, są na rynku laptopy znacznie tańsze, jednak biorąc pod uwagę ich wydajność oraz żywotność, nijak mają się do MacBooka, który od zawsze był pozycjonowany jako ultrabook z segmentu premium. Premiera nowego czipu była krokiem milowym dla Apple i jego mobilnych komputerów, które stały się prawdziwymi mobilnymi potworami pod względem wydajności. Obecnie konkurencja nie znalazła żadnej odpowiedzi na działanie amerykańskiej korporacji i póki tak będzie, możemy być niemal pewni, że MacBooki będą się świetnie sprzedawały.

Warte uwagi

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj