Rangi w LoL- system rankingowy w League of Legends

Jakie rangi występują w League of Legends?

LoL będąc długo jedyną grą wyprodukowaną przez studio RIOT Games, przez ponad 10 lat zmieniał i udoskonalał system rankingowy i rangi dostępne w tej grze online. Zmiany przez tyle lat dotyczyły zarówno szaty graficznej jak i systemu przyznawania punktów rankingów. Na obecną chwilę w grze dostępne są dwa rankingi, pierwszy – solo/duet, w którym punkty zdobywamy samemu lub w duecie z innym graczem, drugi – flex – czyli elastyczna, w której grać możemy nawet całą piątką. W każdym z tych rankingów do zdobycia jest 9 rang. Początkowe sześć dzieli się na 4 dywizje. A rangi w LoLu prezentują się następująco:

  • Żelazo – Iron(IV-I)
  • Brąz – Bronze(IV-I)
  • Srebro – Silver(IV-I)
  • Złoto – Gold(IV-I)
  • Platyna – Platinium(IV-I)
  • Diament – Diamond(IV-I)
  • Mistrz – Master
  • Arcymistrz – Grandmaster
  • Pretendent – Challenger

Zmiany w systemie rankingowym

W League of Legends pierwszą rangę zdobywamy po dziesięciu meczach rozstawiających, które szczęśliwie dla stałych graczy w tym sezonie umożliwiły zdobycie bardzo zbliżonej rangi do tej, z którą kończyli oni poprzedni sezon. Należy jednak wspomnieć, że w obecnym sezonie 2021 nastąpiło kilka znaczących zmian w systemie zdobywania rang. Pomiędzy wybranymi dywizjami w sześciu pierwszych rangach usunięto gry o awans, dzięki czemu po zdobyciu 100 punktów rankingowych otrzymujemy dywizję wyżej adekwatnie do miejsca, w którym się znajdujemy. Mecze o awans pomiędzy rangami, np. pomiędzy Goldem I, a Platyną IV pozostały niezmienione. Z systemu rang w LoL’u zniknęły również zabezpieczenia, które umożliwiały przegranie kilku gier z rzędu bez spadnięcia z dywizji. By nie było jednak za prosto zdobywać rangi w grze zmniejszono ilość otrzymywanych punktów rankingowych. Natomiast w ramach rekompensaty, gdy któryś ze współgraczy opuści mecz, z naszego konta ubędzie mniej punktów. Zmiany nastąpiły również na samym szczycie wspinaczki rankingowej. Gracze z Diamentu, oprócz punktów rozgrywka zapewnia 7 dni aktywności, do 28 dni maksymalnie, jednak gdy po 28 dniach nieaktywności gracz dalej nie rozegra gry, z jego profilu ubędzie 50 punktów rankingowych. Im wyżej w systemie, tym czas aktywności krótszy, a straty większe.

Opis rang w LoL’u

Najniżej w hierarchii znajdują się gracze z Żelaza. Znajdziesz tu graczy, którzy zaczynają swoją przygodę z Ligą Legend, nie posiadają wszystkich postaci i nie każdą potrafią zagrać doskonale. Miejsce to pozwala szlifować swoje umiejętności i stawać się lepszym. Następnie awansując trafiamy do Brązu, gdzie procentowo znajduję się największy odsetek graczy wspinających się po systemie rankingowym. Tu poziom umiejętności jest nieco wyższy niż w Żelazie, lecz także nie zaskakuje. Po Brązie następuje Srebro, do którego ląduje 25% społeczności LoL, także o szybkość znalezienia rozgrywki nie mamy co się martwić. Tak zwane „Low ELO” kończy Złoto, które dla regularnie grających graczy jest ostatnim przystankiem przed prawdziwą, poważną rozgrywką, natomiast dla profesjonalnych lub długogrających graczy spadnięcie do Złota to nieciekawy znak. Gracze wykazujący umiejętności o 90% lepsze od reszty uplasowywują się w Platynie. Grając w Diamencie, Masterze, Grandmasterze i Challengerze piekielnie trudno o wygranie i punkty rankingowe oraz istnieje możliwość spotkania profesjonalnych graczy prosto ze sceny!

Warte uwagi

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj